preloader

Szklane Balustrady

Balustrady szklane Szczecin

65249549_363819580942203_8414265541920817152_n

Balustrady szklane Szczecin

 

Balustrady szklane samonośne Szczecin wykonuje się ze szkła bezpiecznego. Szkło bezpieczne w tym przypadku oznacza szkło zarówno hartowane jak i laminowane. Nie wolno stosować szkła tylko hartowanego lub tylko laminowanego. Hartowanie szkła powoduje wzmocnienie szkła 5-7 krotnie. Szkło hartowane tłucze się na drobne, nieostre kawałki. Wpływa to na bezpieczeństwo użytkownika. Laminowanie szkła polega na umieszczeniu folii pomiędzy szybami. W przypadku zbicia folia utrzymuje szkło na miejscu. Jest to bardzo bezpieczne rozwiązanie. 

Balustrady samonośne Szczecin nie posiadają słupków. Elementem konstrukcyjnym balustrady jest szkło. Dlatego też należy zastosować odpowiednie grubości szkła. W domu prywatnym stosujemy szkło 88.4 2x ESG, czyli 2 szyby 8mm hartowane laminowane 4 foliami PVB. W obiektach użyteczności publicznej stosuje się szkło 1010.4 2x ESG lub grubsze w zależności od obciążenia i obliczeń. Należy wykonać obliczenia oraz projekt. Dzięki temu mamy pewność właściwego doboru szkła na balustrady. 

 

Balustrady szklane spełniają nie tylko funkcję zabezpieczającą przed upadkiem. Mogą być świetnym dopełnieniem wnętrza. Nie muszą już zasłaniać widoku, mogą wpuszczać lub ograniczać światło. Mogą być wykonane ze szkła float, odbarwionego, barwionego w masie, z folią kolorową lub grafiką. Mogą być zakończone poręczą czy to metalową czy drewnianą lub wykonaną z kompozytu. Poręcz może być zamontowana na jej krawędzi. Montuje się ją nakładając ją na szkło, wcześniej zakłada się specjalną uszczelkę. Dzięki temu istnieje możliwość bezinwazyjnej wymiany poręczy, demontażu np. w przypadku uszkodzenia balustrady szklanej. 

 

Balustrady szklane Szczecin - można wykonywać na mocowaniach punktowych - w takim przypadku są mocowane do boku stropu. Należy w tym przypadku uwzględnić wysokość żelbetu oraz wysokość styropianu i wylewki. Montaż można przeprowadzić tylko i wyłącznie do płyty żelbetowej. Omijając warstwę wylewki, która nie jest warstwą nośną. Innym sposobem jest montaż za pomocą profila. Może być on montowany od góry lub od boku stropu. W tym przypadku również montaż odbywa się do płyty stropowej z pominięciem warstwy wylewki betonowej. Kolejnym sposobem jest zastosowanie adapterów. Są to mocowania mocowane do posadzki najczęściej za pomocą pręta gwintowanego lub kotwy - wklejanej na żywicę dwuskładnikową. Takie rozwiązanie daje również dużą stabilność. 

Wysokość balustrady szklanej w obiektach prywatnych musi wynosić minimum 90cm. W obiektach użyteczności publicznej wysokość nie może być mniejsza niż 110 cm. Klienci w obiektach prywatnych najczęściej decydują się na wysokość 100 cm. Jest to na tyle bezpieczna wysokość, że w przypadku utraty przytomności osoba opierająca się o balustradę upadnie z właściwej jej strony. W przypadkach kiedy użytkownicy są wysokiego wzrostu zalecamy zwiększenie balustrady do 110 cm w mieszkaniu prywatnym. Są to jednak marginalne sytuacje. 

Częstym wyborem klientów jest szkło odbarwione. Jest ono bardziej przeźroczyste od szkła float i jest ono mniej zielone. Jego barwę określa się zazwyczaj jako błękitną. Jednak gruby masyw szkła przy balustradach, które najczęściej wykonane są ze szkła 88.4 2x ESG to aż 17mm powoduje że barwa szkła jest dość widoczna. Im grubsze szkło tym bardziej intensywny kolor. 

Szkło laminowane na balustrady. 

Balustrady szklane zawsze i bezwzględnie muszą zostać wykonane ze szkła laminowanego. Wyobraźmy sobie, że mamy balustradę z pojedyńczego hartowanego szkła. Ulega ona uszkodzeniu. W takiej sytuacji nie mamy już balustrady i nic nie chroni nas przed upadkiem. Dlatego pomimo przepisów mamy też logikę, która bezwzględnie nakazuje wykonać ja w taki sposób. Firmy, które podejmują się takich realizacji popełniają szkolny błąd. Nie zdając sobie chyba sprawy z odpowiedzialności jaka ich czeka jeśli użytkownikowi stanie się krzywda. 

 

 

 

64946726_1126317297569733_7891306991065235456_n

Montaż balustrad szklanych może odbywać się na różne sposoby. 

Mogą być one mocowane za pomocą profilu balustradowego o wysokości 121 mm mocowanego w różnych konfiguracjach:

  • Montaż od góry

- montaż od góry profil U

- montaż od góry profil F

  • Montaż od boku

- montaż od boku profil U

- montaż od boku profil Y

Montaż może być również wykonany za pomocą mocowań punktowych. Rotule mogą być różnej średnicy, od ok 10mm do nawet 70mm. W domach jednorodzinnych zwykle stosowane są rotule o średnicy 50mm, natomiast przy większych gabarytach szyb i obiektach użyteczności publicznej zwykle kończy się na rotulach o średnicy 70mm. Pomiędzy szybą a elewacją znajduje się dystans. Tu również mamy szerokie pole do popisu. Dystans może wynosić 10mm lub więcej. Zwykle stosuje się dystans ok 40 mm co powoduje, że w przypadku potrzeby umycia szyby jest to dość łatwe do wykonania. Czasem jednak istnieje potrzeba użycia nietypowego dystansu. Zdarza się tak, że parapet wystaje na znacznie większą odległość. W takim przypadku trzeba wykonać dystans na zamówienie. Zdarzały się nam już dystanse nawet 10 cm, wykonane na specjalne zamówienie. 

Okucia mogą być wykonane ze stali nierdzewnej - szczotkowanej lub w połysku. Niekiedy jednak klient chce mieć okucia polakierowane w kolorze. Jesteśmy w stanie wykonać okucia zarówno ze stali nierdzewnej jak i stali czarnej polakierowane w dowolnym kolorze RAL. 

Kształt okuć też może ulec zmianie. Nie tylko okrągłe rotule stosowane są w przypadku balustrad szklanych. Coraz częściej klienci decydują się na rotule kwadratowe.  Każdy chciałby mieć unikalny wygląd swojej balustrady szklanej co pokazuje tylko, że różnorodność wykonanych zleceń jest naprawdę olbrzymia. 

Balustrady ze szkła Szczecin - to rozwiązanie do nowoczesnych wnętrz, które z powodzeniem można zastosować zarówno w domkach jednorodzinnych jak i centrach handlowych. Rozwiązanie balustrad szklanych można dostosować do istniejących warunków zastanych na budowie. Im wcześniej klient zdecyduje się na balustrady szklane tym łatwiej jest przygotować projekt. Na końcowym etapie czasami zdarza się iż trzeba coś przerobić, rozkuć co może powodować dodatkowe komplikacje i zwiększenie się kosztów wykonania zlecenia. Dlatego tak ważne jest aby trafić do nas nawet na etapie projektu abyśmy mogli przygotować swoją ofertę w taki sposób aby zminimalizować koszty wykonania zlecenia i uniknąć niepotrzebnych nikomu przeróbek. 

 

 

Balustrady samonośne

 

Wymienione wyżej propozycje montażu balustrad nie są jedynymi możliwościami. Producenci okuć do szkła wymyślają coraz to nowe technologie, aby wpasować się w wymagania inwestorów i spełnić wizje architektów. Szkło bowiem, mimo że przez swoją barwę wydaje się być lekkie, jest bardzo mocnym i ciężkim materiałem który wymaga odpowiedniego sposobu montażu.

Balustrady szklane Szczecin możemy montować za pomocą różnego rodzaju adapterów:

  • adaptery mocowane od góry stropu - jest to pionowy uchwyt montowany do podłogi, w który od góry wsuwa się taflę szkła. Mają one różne kształty, od prostokątnych, po zaokrąglone oraz trójkątne
  • adaptery mocowane od boku stropu - są stosowane zamiennie do rotul, w przypadku gdy strop jest cienki i nie ma możliwości umieszczenia dwóch na nich dwóch rzędów rotul. Adaptery te mają kształt zbliżony do słuchawki telefonu. Po środku mocowanie jest przytwierdzane do stropu w jednym punkcie. Dwa wychodzące ramiona pozwalają na wykonanie dwóch miejsc mocowania szkła do adaptera.

Balustrady szklane Szczecin

Bez względu na wybrany sposób montażu balustrady całoszklane Szczecin charakteryzują się przede wszystkim lekkością oraz nowoczesnym wyglądem. Lekkość jest oczywiście tylko wizualna. Szkło ma swoją wagę. Przyjmuje się 2,5 kg na 1m2 przy grubości 1mm. Zakładając grubość szkła 88.4 2x ESG czyli ok 18mm to 1m2 waży ok. 45kg. Tafle zazwyczaj są znacznie większe niż 1m2 a ich waga oscyluje nierzadko powyżej 100kg. Dlatego bardzo waży jest prawidłowy montaż. Dobór odpowiedniej ilości mocowań jak i prawidłowy sposób ich mocowania. 

Balustrady szklane - jak dbać?

 

Naprawdę niewiele trzeba aby balustrady szklane cieszyły oczy przez wiele lat. Ich czyszczenie jest nieskomplikowane a wykonywane na bieżąco pozwoli zachować ich nieskazitelny, nowoczesny wygląd.

Samą taflę szkła czyścimy przy pomocy miękkich gąbek, szmatek bawełnianych lub ręcznika papierowego - wszelkich akcesoriów które nie podrapią powierzchni szkła. Można używać również myjek ciśnieniowych oraz ściągaczek do wody. Nie można używać szorstkich zmywaków, żyletek, wełny stalowej itp. Do mycia używamy ogólnodostępnych preparatów do czyszczenia szkła, bez cząstek ściernych.  Nie można używać takich środków jak kwasy, środki czyszczące z fluorkami, kwasy, ponieważ mogą one na stałe zniszczyć powierzchnię szkła. W przypadku mocnych zabrudzeń można użyć odpowiedniego rozpuszczalnika ale następnie całą powierzchnię trzeba przemyć czystą wodą.

Elementy konstrukcyjne balustrad szklanych czyli profile, rotule a także poręcze, najczęściej wykonane są ze stali nierdzewnej. Stal nierdzewną można czyścić za pomocą miękkiej szczotki lub nieściernej gąbki. Najczęściej do przemycia wystarczy sama woda, można jednak dodatkowo stosować obojętne środki czyszczące. Nie można używać silnych roztworów kwasów i zasad.

Wszystkie prace należy oczywiście wykonywać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Balustrady wewnętrzne szklane można bez problemu umyć samemu, natomiast w przypadku balustrad zewnętrznych warto zlecić to specjalistycznym firmom. Firmy takie po pierwsze mają wykwalifikowanych pracowników oraz dysponują odpowiednim sprzętem do wykonania tego zadania. Niekiedy niezbędne są podnośniki koszowe lub sprzęt alpinistyczny. Podjęcie się takiej pracy samemu może nie być dobrym pomysłem. Ryzyko upadku z wysokości przy braku sprzętu zabezpieczającego w postaci uprzęży alpinistycznej i braku doświadczenia może skończyć się tragicznie. Dlatego zawsze warto rozważyć czy tego typu prace możemy wykonać sami czy lepiej zlecić je wyspecjalizowanej firmie zajmującej się na co dzień tego typu zleceniami. 

Balustrady szklane cena za metr

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Cena balustrad szklanych składa się z wielu składowych. Jedną z nich jest sposób mocowania szkła. Może to być profil liniowy - mocowany od góry lub od boku. Mogą to być mocowania punktowe lub adaptery, może to być szklana ściana mocowana obwodowo w profilach lub tylko na dolnej jej krawędzi oraz górnej bez pionowych profili. W końcu dochodzimy do szkła. Może to być szkło typu float, odbarwione, barwione w masie, z folią mleczną lub kolorową. Ilość folii między szybami także może być różna. Wreszcie to czy szyby są proste czy gięte. Dodatkowym kosztem jest to czy szyby są prostokątami czy innymi figurami geometrycznymi - w takich przypadkach dochodzą dodatkowe dopłaty do szkła. To wszystko znacząco wpływa na koszt wykonania balustrad szklanych. Jeśli interesują Cie Balustrady szklane Szczecin i ich wycena zapraszamy do kontaktu.

 

Co na koniec?

 

Często słyszymy pytanie czym zabezpieczyć krawędź szkła w balustradzie całoszklanej.

Tego typu balustrada szklana jest projektowana w taki sposób, aby nie musieć już wykańczać jej górnej krawędzi. Tafle szkła są polerowane, nie ma więc ryzyka skaleczenia. Brak poręczy nadaje takiej balustradzie jeszcze więcej lekkości. Krawędzie oraz podział na tafle szkła rozmywa nam się. Jest to ogromnym plusem zwłaszcza jeśli chodzi o balustrady zewnętrzne, gdzie poręcz nie dzieli nam widoku podziwianego z tarasu czy balkonu.

Ale są również zwolennicy drugiego rozwiązania czyli wykończenia balustrady poręczą. Często stosujemy ją w obawie przed mechanicznym uszkodzeniem krawędzi szkła. Jest to też element, którego odruchowo szukamy ręką przy wchodzeniu przy schodach czy przy opieraniu się o balustradę balkonu. Na poręczy na pewno mniej będzie widać ślady dotyku. Należy również pamiętać, że czasem jest to element nieodzowny aby uzyskać gładką, równą linię tafli szklanych balustrady. Szkło bowiem w procesie hartowania może się lekko powyginać i nie być idealną płaszczyzną (wszystko oczywiście mieści się w normach produkcyjnych). Mimo, że posiadamy okucia które pozwalają na regulację kąta nachylenia tafli, niekiedy nie da rady ustawić tafli w idealnej linii (np. gdy ściany są bardzo krzywe). Wtedy posiłkujemy się poręczami, które łapią wszystkie górne krawędzie tafli i spinają je w jedną balustradę.

W ofercie posiadamy głównie poręcze wykonane ze stali nierdzewnej. Mogą one mieć formę cienkiego, delikatnego ceownika po grubą, solidną rurę w kształcie prostokątnym, kwadratowym, owalnym czy okrągłym. Istnieje możliwość instalacji oświetlenia led w poręczy, tak aby światło padało obok tafli szkła lub świeciło bezpośrednio przez nią. Wykonamy również poręcze z drewna. Są to poręcze systemowe - dostępne w wielu wariantach. Jednak czasem klient chciałby poręcze drewniane wykonane z innego gatunku drewna czy też inaczej podkolorowane. Nie stanowi to dla nas problemu. Wykonamy projekt przekroju poręczy zgodnie z wytycznymi klienta następnie wykonamy poręcze drewniane wg. takiego projektu.